Markýzy

Markýzy jsou u nás stále oblíbenějším druhem protisluneční ochrany. Jejich výhodou je zejména to, že zastaví teplo slunečních paprsků ještě dříve, než se dostane k oknu. To výrazně sníží teplotu v místnosti, nebo na balkóně. Slouží také jako zastřešení teras, balkonů, nebo restauračních zahrádek, před nepřízní počasí.

Markýzy se vyrábějí v různých modifikacích, podle šířky, výsuvu a účelu markýzy. Je zde možnost výběru z široké škály vzorů textilií a také z několika druhů volánů, lišících se tvarem.

Markýzy dělíme do několika skupin:

  • Horizontální markýzy s kloubovými rameny (výsuvné markýzy)
  • Polokazetové markýzy
  • Markýzy s výklopnými rameny
  • Kazetové markýzy
  • Svislé markýzy, boční clony
  • Terasové krytí
  • Zastínění zimních zahrad

Horizontální markýzy

Nejrozšířenější typ markýz na českém trhu. Markýzy jsou ovládány ručně, nebo motorem.

Úhel sklonu markýzy nastavíme na místě, dle přání zákazníka. Markýzu lze doplnit AL stříškou, která ji chrání ve svinutém stavu.

Pevnost markýzy je posílena nosným torzním profilem, který ji zpevňuje při větru.

Poměr šířky a výsuvu markýzy je standardně takový, že šířka je minimálně o 0,5 m větší než výsuv, aby bylo umožněno složení nosných kloubových ramen.

V případě, že je požadavek na stejný, nebo větší výsuv, než je šířka markýzy, lze markýzu vyrobit s překříženými rameny. V takovém případě potom konstrukce markýzy zabere na výšku více místa (viz foto níže).

Markýzu ovládanou elektromotorem s dálkovým ovladačem (RTS), lze doplnit větrným, popř. slunečním, nebo i dešťovým čidlem.

Polokazetové markýzy

Polokazetové markýzy jsou hitem letošní sezóny! Jedná se v podstatě o horizontální markýzu, která je ale doplněna elegantním krytem, takže látka potahu je chráněna před nepřízní počasí. Výhodou je i podstatně nižší cena oproti kazetové markýze. Co se týká možností ovládání, platí to stejné, co u horizontálních markýz. Konstrukce markýzy se vyrábí v různých odstínech. Tento typ markýzy doporučujeme do max. výsuvu 2,5m.

Markýza s výklopnými rameny

Horizontální markýza Alanis

Větrné čidlo

Horizontální markýza Dima

Cafe Liberty Brno- Radnická

Markýzy s výklopnými rameny a lodžiové markýzy

Tento typ markýz je vhodný zejména na zastínění lodžií. Sklopná ramena dosahují sklonu 0°- 155°.

Kazetové markýzy

Elegantní a moderní typ markýzy, kde je celý mechanismus (včetně ramen) ve svinuté poloze schován v kazetovém boxu. Odstíny boxů a konstrukce mohou být provedeny ve vícero barvách.

Ovládání může být ruční nebo motorové, viz horizontální markýzy.

Ovládání markýz- všechny typy

Markýzy lze ovládat manuálně (klikou), nebo elektromotorem. Motor se potom ovládá vypínačem, nebo dálkovým ovladačem. Markýzu s elektromotorem lze pak doplnit sluneční a větrnou
automatikou, popř. i dešťovým čidlem. Větrná automatika zajistí pomocí bezdrátového větrného čidla, bezproblémové automatické zatažení markýzy, při zvýšených nárazech větru. Práh citlivosti lze na čidle regulovat.
Sluneční automatika naopak zajistí vytažení markýzy při osvitu slunečního čidla přímým sluncem.
Některé typy elektromotorů jsou doplněny nouzovou klikou, která umožní zatáhnout markýzu při výpadku elektrické energie. Vhodný typ markýzy doporučíme dle požadavků zákazníka, povětrnostních podmínek, umístění markýzy apod.

U všech markýz obecně platí, že je třeba chránit proti silnému větru.
Při rychlosti větru větší než 8 m/s, je nutno markýzu zasunout!
V opačném případě hrozí nebezpečí poškození markýzy.

Pokud není markýza umístěná v krytém místě, je možno ji doplnit stříškou, nebo zvolit kazetovou markýzu.

Markýzové potahy

Potahy markýz (látky) jsou vyrobeny ze 100% akrylového vlákna. Jedná se o speciální, vysoce kvalitní markýzové látky, které jsou hydrofobní (nepropouštějí vodu), protiplísňové a stálobarevné. Tyto vlastnosti zaručují jejich dlouhou životnost. Vybrat si lze z široké škály barevných kombinací.

Na přání zákazníka lze markýzu, nebo jen její volán, opatřit nápisy a logy.

Upřednostňujeme materiály rakouského výrobce markýzových potahů Sattler.

 

Chcete levné a kvalitní žaluzie v Brně a okolí? Rádi byste levné a kvalitní rolety v Brně a okolí? Sháníte levné a kvalitní markýzy v Brně a okolí? Potřebujete si pořídit levně sítě proti hmyzu v Brně a okolí, nebo rámci Jihomoravského kraje? Už nemusíte hledat dál – firma ŽALUZIE DOUBEK je to pravé řešení pro vás.